Koneen säätiö

Saaren kartanon residenssi

Päärakennus

Saaren kartanon päärakennus sijaitsee vehreän puiston keskellä. Päärakennuksen molemmin puolin on kaksi piharakennusta, keittiösiipi ja lakeijasiipi. Kartanon puiston alueella on myös sauna, aittoja, navetta ja muita ulkorakennuksia sekä pieni ulkohuone 1800-luvun alusta.

Päärakennus

Päärakennuksessa sijaitsevat kartanon toimistotilat, vierastyöhuoneet sekä lyhytaikaiseen majoitukseen soveltuvat yläkerran vierasmakuuhuoneet.

Lue lisää »

Työskentelytilat

Saaren kartanon navetta on kunnostettu monipuoliseksi työskentelytilaksi eri alojen taiteilijoille. Aleksander Aminoffin vuonna 1858 rakennuttama kivinavetta oli alkujaan 100 lehmälle mitoitettu.

Yksiössä asuvilla on mahdollisuus tehdä kirjallista työtä myös päärakennuksen työhuoneissa.

Konehalli

Vain kesäkäyttöön soveltuva iso katettu tila.

Lue lisää »

Kuvataiteilijan työtila

Suorakaiteen muotoinen työtila on valoisa ja monikäyttöinen.

Lue lisää »

Metalliverstas

Navetan pienimuotoisessa metalliverstaassa on työkaluja kulmahiomakoneesta hitsauskoneeseen.

Lue lisää »

Puuverstas

Puuverstas on hyvin varusteltu työtila, jossa on perustarvikkeet puun työstämiseen ja muihinkin työmuotoihin.

Lue lisää »

Tanssistudio

Tanssistudio on alan asiantuntijoiden opastuksella suunniteltu.

Lue lisää »

Majoitustilat

Residenssiasunnot sijaitsevat pihapiirissä olevissa keittiö- ja lakeijarakennuksissa sekä puistoalueen renkituvassa. Asunnot ovat erikokoisia. Isommat asunnot on tarkoitettu kirjallista työtä tekeville taiteilijoille tai tutkijoille. Kaikissa asunnoissa on perusvarusteltu keittiö, minikeittiö tai yhteiskeittiö, oma suihku ja WC.

Keittiösiiven kolmio

Tilava kolmio on tarkoitettu kirjallista työtä tekevälle taiteilijalle tai tutkijalle.

Lue lisää »

Renkituvan pienempi läntinen kaksio

Renkituvan pienempi läntinen kaksio on tarkoitettu kirjallista työtä tekevälle taiteilijalle tai tutkijalle.

Lue lisää »

Renkituvan pienempi itäinen kaksio

Renkituvan pienempi itäinen kaksio on tarkoitettu kirjallista työtä tekevälle taiteilijalle tai tutkijalle.

Lue lisää »

Keittiösiiven pieni kaksio

Lämminsävyinen kaksio on tarkoitettu muissa tiloissa työskentelevälle käyttävälle taiteilijalle tai tutkijalle.

Lue lisää »

Keittiösiiven yksiö

Pieni yksiö on valoisa ja se on tarkoitettu muissa tiloissa työskentelevälle taiteilijalle tai tutkijalle.

Lue lisää »

Lakeijasiiven kaksio

Lakeijasiiven tilava kaksio on tarkoitettu kirjallista työtä tekevälle taiteilijalle tai tutkijalle.

Lue lisää »

Renkituvan isompi itäinen kaksio

Renkituvan isompi itäinen kaksio on tarkoitettu kirjallista työtä tekevälle taiteilijalle tai tutkijalle.

Lue lisää »

Renkituvan isompi läntinen kaksio

Renkituvan isompi läntinen kaksio on tarkoitettu kirjallista työtä tekevälle taiteilijalle tai tutkijalle.

Lue lisää »